Hos Georg Berg lægger vi stor vægt på at tage ansvar for at uddanne unge mennesker. Vi ser det som en vigtig del af vores arbejde – både for at sikre den høje faglige kvalitet i branchen og for at løfte et ansvar i vores nærområde. Derfor er det altid en særlig dag, når vores lærlinge bliver udlært.
Denne gang fejrer vi to nye svende, Malthe og Gabriel, som begge har afleveret flotte svendeprøver. (Desværre var Gabriel syg på selve dagen for svendegildet, men fejres selvfølgelig alligevel.)
Malthe har været hos os i hele sin læretid, mens Gabriel kom til cirka halvvejs i sit forløb. Begge har de arbejdet med et af vores vigtigste kerneområder: klimaskærme. Her har de vist, at de er alsidige, kan arbejde selvstændigt og bidrager med både engagement og gåpåmod.
Samtidig er de to kendt for at møde op med et godt humør og en faglig stolthed, der smitter. Det gør dem ikke kun til dygtige håndværkere, men også til kollegaer, som er meget vellidt på arbejdspladsen.
Vi er stolte af at kunne ønske Malthe og Gabriel stort tillykke med svendebrevet – og vi glæder os til at følge deres videre udvikling hos os i Georg Berg.

