August har budt på to nye ansigter hos os. Kim Palle Klemensen og Johnny Henrik Sørensen er begge startet som projektledere og skal bidrage med deres mangeårige erfaring fra byggebranchen.
Kim bliver en del af vores afdeling for Almen Boligrenovering, mens Johnny skal være med til at udvikle og styrke Klimaskærmsafdelingen. Med tilsammen flere årtiers erfaring har de begge arbejdet med et bredt udsnit af branchens opgaver, og vi ser frem til at få glæde af deres viden, engagement og faglige indsigt.
Lær Kim og Johnny lidt bedre at kende herunder.
Kim Palle Klemensen
Projektleder, Almen Boligrenovering
Hvad glæder du dig mest til ved at starte hos Georg Berg?
Jeg glæder mig til at blive en del af en virksomhed, der er lidt mindre, end jeg har været vant til. Det tiltaler mig, at der er kortere vej til beslutningerne, og at man hurtigt kan få tingene til at ske.
Samtidig ser jeg frem til at arbejde med renoveringsprojekter. Renovering byder ofte på uforudsete udfordringer, og det er netop den variation og problemløsning, jeg synes gør arbejdet spændende.
Hvilke erfaringer tager du med dig fra tidligere stillinger til jobbet som projektleder?
Gennem årene har jeg arbejdet med mange forskellige typer byggeprojekter, herunder nedbrydning, nybyggeri og renovering. Det har givet mig en bred erfaring og en god forståelse af de udfordringer, der kan opstå i forskellige faser af et projekt.
Jeg føler mig derfor godt rustet til de opgaver, der venter hos Georg Berg.
Hvad motiverer dig til at gå på arbejde?
Det er først og fremmest de spændende opgaver og de udfordringer, der følger med. Jeg sætter stor pris på en alsidig hverdag, hvor ikke to dage er ens, og hvor der hele tiden er mulighed for at udvikle sig og finde nye løsninger.
Derudover betyder gode kollegaer meget for mig. Det gør en stor forskel at møde ind til et godt samarbejde og en arbejdsplads, hvor man kan sparre med hinanden.
Er der noget særligt, du er rundet af som menneske?
Jeg gik i lære som tømrer hos min storebror tilbage i 1976. Han er 16 år ældre end mig, og jeg så naturligvis op til ham. Derfor var det også helt oplagt for mig at gå samme vej og vælge håndværksfaget.
Jeg var glad for arbejdet som tømrer, men efter en rygskade valgte jeg at videreuddanne mig. Det blev starten på en ny vej i branchen, og det er et valg, jeg stadig er glad for i dag. Samtidig har årene i håndværket givet mig en praktisk forståelse, som jeg stadig trækker på i mit arbejde.
Hvad håber du at bidrage med til Georg Berg?
Jeg håber at kunne bidrage til gode projekter med en høj kvalitet. Kvalitet er noget af det, jeg er mest kendt for, og det er også noget, jeg lægger stor vægt på i mit arbejde.
For mig handler det om at levere et resultat, man kan være stolt af, og som både kunder og samarbejdspartnere oplever som gennemarbejdet og ordentligt udført.
Erfaring fra hele byggebranchen
Mens Kim skal bidrage til de mange renoveringsopgaver i Almen Boligrenovering, er Johnny Henrik Sørensen blevet en del af Klimaskærmsafdelingen. Her skal han blandt andet bringe sin brede erfaring fra byggebranchen i spil og være med til at udvikle afdelingen yderligere.
Johnny Henrik Sørensen
Projektleder, Klimaskærm
Hvad glæder du dig mest til ved at starte hos Georg Berg?
Jeg glæder mig til at få nogle nye og spændende arbejdsopgaver og til at blive en del af en virksomhed, hvor der ikke er langt fra idé til handling. Jeg oplever, at der er en flad organisation hos Georg Berg, og det tiltaler mig.
Hvilke erfaringer tager du med dig fra tidligere stillinger til jobbet som projektleder?
Jeg tager alle mine erfaringer med mig. Gennem årene har jeg arbejdet med lidt af det hele inden for byggebranchen, både fag-, hoved- og totalentrepriser. Det har givet mig en bred forståelse af processerne og de udfordringer, der kan opstå undervejs i et projekt.
Hvad motiverer dig til at gå på arbejde?
Det motiverer mig at arbejde med spændende opgaver og at være omgivet af gode kolleger og sparringspartnere. Jeg ser også frem til at få en tæt kontakt med mine kolleger og lære dem godt at kende. Et godt fællesskab betyder meget i hverdagen.
Er der noget særligt, du er rundet af som menneske?
Min far var selvstændig snedker og tømrermester, så håndværket har jeg fået ind fra min tidlige ungdom. Det har været med til at vække min interesse for det håndværksmæssige og forme den, jeg er i dag.
Jeg lærte tidligt værdien af hårdt arbejde og det at være stolt af det, man leverer. Som ung hjalp jeg ofte min far, og jeg var ikke bange for at stå op klokken seks en lørdag morgen for at komme i gang. Det har givet mig en stærk arbejdsmoral og en stor respekt for håndværket.
Hvad håber du at bidrage med til Georg Berg?
Jeg håber først og fremmest at kunne bidrage med min erfaring og min positive tilgang til arbejdet. Samtidig vil jeg gerne være med til at udvikle de yngre byggeledere og dele ud af den viden, jeg har samlet gennem årene.
Hvis der er én ting, jeg gerne vil give videre, så er det, at det er bedre at spørge én gang for meget end én gang for lidt. Vi lærer alle sammen hele tiden, og det er vigtigt at turde søge sparring hos hinanden.
Vi er glade for at byde både Kim og Johnny velkommen til Georg Berg og ser frem til samarbejdet. Med deres mangeårige erfaring, høje faglighed og stærke engagement står vi endnu stærkere rustet til de spændende projekter, der venter.

